Pokemon Go Dönemi

Pokemon Go

Pokemon Go oyunu bütün istatistikleri altüst ederek Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa, Uzakdoğu ve ülkemizde hızlı bir yükseliş periyoduna girmiştir. Bu yükselişin sonunda milyonlarca oynayanı ile onbinlerce forum, blog ve sosyal medya takip sayfası ile Pokemon Go 2016 yılının dijital başarıları arasında haklı olarak birinciliği elde etmiştir. 2016 yılının bir başka özelliği Virtual Reality yani sanal gerçeklik alanında pek çok yeni teknolojinin hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesi ile cep telefonları, oyun konsolları, üç boyutlu sinema ve televizyon sistemleri gibi her alanda sanal gerçeklik altyapılarının hızlı bir şekilde kurulmasına ve bu altyapıları kullanan yeni oyunların, aplikasyonların ve akıllı telefonların hızlı bir şekilde bu alanda ticari pazar elde ederek önümüzdeki 10 yılın en popüler teknolojik gelişimini oluşturacaktır.
Oyun üreticileri ve çok çeşitli bu alanda ürün üreten teknoloji şirketleri Pokemon Go oyununun başarılı olan 2016 lansmanını kendilerine örnek alarak önümüzdeki birkaç yıl boyunca sanal gerçeklik GPS destekli oyunlar ve daha çok görsellik, daha çok grafik zeminli yüksek performans konsolları yüksek hızlı süper bilgisayarlar ve daha parlak daha etkin ve daha az enerji tüketen sistemleri geliştirmek için bugünden itibaren yoğun bir ar-ge faaliyeti içine girecektir. Önümüzdeki 10 yıl içinde Vr teknolojilerinin ön plana çıkmasıyla sanal gerçeklik oyunlarının sanal veya daraltılmış gerçek alanlarda platform tarzı planlaması ve bu oyunların gruplar halinde veya birlikte tek seanslı veya aşama aşama oynanması gündemimize gelecektir. Bu önümüzdeki 10 yılın teknolojisi olacak Vr ve GPS oriented Games konsept, Pokemon Go oyunu piyasaya sürülmesiyle hızlı bir şekilde teknoloji tasarımcıları ve futuristler tarafından gündeme alınacak ve yavaş yavaş topluma empoze edilecektir.
Bu yüzden Pokemon Go oyunu tek başına bir oyun olmak yanında bundan sonra oyun sektörünün ,ve buna bağlı bilgisayar, konsol, masaüstü ve tablet sektörünün ne yöne kayacağı ve önümüzdeki birkaç yılın teknolojik gelişmelerinin nasıl şekilleneceği açısından da bir işaret fişeği,öncül ve zihin açıcı bir durum olması sebebiyle dikkatleri daha çok üzerinde toplamaktadır. Yüz milyonları geçen oyuncunun pokemon go indir komutu ile akıllı telefon, tablet gibi ortamlarına indirdiği , aynı anda senkron 10 milyonları geçen online oyuncuları aynı sunucuda bir anda işleten ve işletmeye hazır durumdaki bilgisayar sistemleri, yüksek hızlı bilgisayarlar, süpernova çekirdekli bilgisayarlar, terabayt seviyesinde RAM bellekler gelecek yılların teknolojik gelişimini ne kadar baş döndürücü bir hızla olacağını şimdiden bizlere düşündürmektedir.
Pokemon Go oyunu bütün bu teknolojik ufuk açıcılığı yanında sivil toplum örgütleri, çocukları tehlikeli azılımlardan korumak için kurulmuş*örgütler*tarafından riskli, mahremiyete ve güvenlik açısından olası tehlikeleri nedeniyle dünyada hızlı bir şekilde farklı eleştirilere hedef olmakta ve fanatiklerinin yanında azımsanmayacak derece oyun karşıtı toplumu uyaran, toplumsal uyarıcı hareketlerinde devreye girmesine neden olmuştur.