Microsoft’un efsane konsolu Xbox 360 için yolun sonuna gelindi. Geçtiğimiz senelere tam manasıyla damgasını vuran konsolun artık üretimi yapılmayacak.

2005 senesinde Playstation 3’ün en önemli ve tek rakibi olarak sektörde boy göstermeye başlayan Xbox 360, sektörde kaldığı dönem süresinde 3K hatası ile çok fazla sayıda kullanıcıyı ve Microsoft’u zor duruma bıraktı. Bu dönemde Microsoft, bu problemlerin önüne geçebilmek için farklı anakart modeleri geliştirip piyasaya sundu.

Xbox 360, falcon mu jasper mı? Arcade mi Elite mi? soruları arasında büyük problemler yaşatırken diğer yandan da sektörde en büyük rakibi olan Playstation 3’e hem yazılım desteği tarafında ayrıca sahip olduğu mimarinin avantajı ile multiplatform oyunlarda üstünlük sağlayarak, çok büyük bir kitle tarafından bir önceki nesilin 1 numarası olarak gösterildi.

2005 senesinden bu güne kadar seksen milyonun üzerinde bir satış rakamı elde etmeyi başaran Xbox 360, 2013 senesinde sektördeki yerini yeni nesil konsol Xbox One’a bıraktı. Bu sürecin ardından da Microsoft, Xbox One konsoluna geriye uyumluluk desteği vererek ağır ağır herkesin beklediği sonu hazırladı. Son olarak alınan bilgiler ise, Xbox 360 üretiminin durdurulması oldu. Microsoft, artık Xbox 360 konsol üretimini tamamen bitirdi.

Şirket üretimi artık yapılmayacak fakat, Xbox 360 desteğini kesmeden sürdürmeye devam edecek. Donanım ve yazılım bölümündeki desteğin devam ettiği gibi Xbox 360 kullanıcıları için de Xbox Live servisleri aktif olmayı sürdürecek.