Yandan asmalı, tek kulplu ya da çift kulplu çantalar gece hayatının içinde de sıkça kullanılan çanta modelleridir. Özellikle abiye kıyafette çanta seçimi son derece önemlidir. Yanlış bir çanta seçimi ile şahane bir elbise gölgelenebilir. Yine iyi bir çanta seçimi bir elbiseyi hiçbir takı eklemeden kullanmayı sağlayabilir. Gece çantaları kesinlikle bir aksesuar titizliği ile seçilmeli ve taşınmalıdır. Abiye kıyafete ve ayakkabıya uygun olması kadar yapılan makyaj ile de uyumlu olmak zorundadır. Bu hali ile abiye çantalar başlı başına bir sektördür. İster bir akşam yemeği olsun, ister görkemli bir davet olsun ne giyeceğiniz kadar hangi çantayı kullanacağınız da son derece önemlidir.

Gündüz bir ihtiyaç olan çanta gece tam olarak bir aksesuardır. Abiye çanta adeta bir mücevher edası ile taşınmalı ve kıyafete bir mücevher gibi uyum sağlamalıdır. İstanbul çanta imalatçıları abiye çanta üretiminde de lider firmalardır. Abiye çantalar adeta mücevherler gibi işlenmekte ve üretilmektedir. Fabrikasyon üretimleri kadar el işi üretim modelleri de söz konusudur. Yine abiye çantalarda kişiye ve kostüme özel üretimler söz konusudur. Moda tasarımcıları çanta imalatçıları ile ortak çalışarak kıyafete özel çanta üretimi de söz konusu olmaktadır. Modacılar yeni koleksiyonlarına çantaları da eklemlendirerek sunum yapmaktadırlar.

Özellikle abiye çantalar abiye gece kıyafetlerine paralel olarak üretilmektedirler. Abiye modası İstanbul çanta üreticileri tarafından yakından takip edilmektedir. Modadaki tüm akımlar kadar sezonun trend renkleri ve kumaşları çantacılar tarafından da yakından takip edilmektedir. Defileler ve moda haftaları yakından takip edilerek gece kıyafetlerine uygun modeller ile üretimlerine devam etmektedirler. Yine özellikle sezonun moda akımlarına uygun çantalar üretilmektedir. Kıyafetler kadar olmasa da kimi zaman abiye çantalar tekstil sektörüne yön vermektedir. Çanta tutkunu kadınlar kıyafete uygun çantayı tercih etmek yanında çantaya uygun kıyafet arayışına da girebilmektedirler. Çanta merakı ve tutkusu kimi zaman tüm kostümün çantaya göre seçilmesine sebep olmaktadır. Özel bir çanta bir kadın için her zaman tutku olmuştur. Özellikle abiye çanta iyi bir gardırobun olmaz ise olmaz parçasıdır.