Keskin kokusu ve renksiz dokusu ile asit türleri içerisinde yer alan akrilik; başta levha ve plaka olmak üzere cam, ayna vb. dekoratif ürünlerin yapımında kullanılıyor.  Akrilik asitlerin ısı, ışık ya da metallere maruz bırakılması sonucunda elde edilen akrilik maddesi; modern endüstride son zamanlarda kullanım alanlarını da genişletmeye devam ediyor. Boya, elyaf, iplik üretiminde de kullanılan akrilik maddesi, kimyasal sentez sonrası üretiliyor ve optik malzemeleri, yapıştırıcı maddeler, yapı ve kaplama malzemeleri üretiminde de tercih ediliyor. Akrilik maddesi; saydam, sert, mat ya da yumuşak ve esnek yapısı ile endüstrinin pek çok alanında farklı malzemelerin üretiminde yer alıyor.

akrilik

Modern endüstrinin pek çok alanında tercih edilen ve transparan yapısının yanı sıra dayanıklılığı ile de dikkat çeken akrilik hammaddesi, günümüzde pleksi cam ve ayna yapımında da kullanılıyor. Kırıldıkları zaman el kesmeyen akrilik ayna modelleri; dekorasyonun yanı sıra güvenilir ve zararsız olmaları ile de özellikle çocuk odalarında daha çok tercih ediliyor. Cam ya da kristal aynalara alternatif olarak geliştirilen akrilik ayna modellerini, çocuk odalarında, banyolarda ya da istediğiniz her yerde dekorasyon amacıyla da tercih edebilirsiniz. Akrilik hammaddesinin işlendiği ve kullanıldığı bir diğer endüstri alanı ise levha ve plaka üretimi olarak karşımıza çıkıyor. Hijyenik olmaları, sağlığa herhangi bir zararlarının bulunmamaları, akrilik maddesinin tercih edilmesinde önemli bir yere sahip. Hijyenik ve sağlıklı olması akrilik plaka ve levha üretimini arttırmanın yanı sıra bu malzemenin gıda sektöründe de gıda saklamak için kullanılan kap üretiminde kullanılmasına yardımcı oluyor.

Akrilik nedir? Sorusunun bir diğer cevabı ise termoplastik bir malzeme olduğu şeklindedir. Özellikle akrilik döküm levhalar; müşteri isteğine göre her renkte üretilebiliyor ve inşaat sektöründen otomobil yan sanayiye kadar pek çok farklı sektörün hammaddesi olarak tercih edilebiliyor. Sağlamlığı ve transparanlığı ile ön plana çıkan akrilik levhalar, gıda, değirmen, işyeri makinesi ve matbaa üreticileri tarafından da sıklıkla tercih edilen üretim malzemeleri içerisinde yer alıyor. Mimari yönlendirme sistemleri, aplik imalatı ve aydınlatma armatürleri vb. pek çok alanda akrilik malzeme kullanımı, her geçen gün giderek büyüyor.