Apple’ın çok sayıda modelini üreten Foxconn, Hindistan’a 10 milyar dolara yakın bir iPhone üretim tesisi kuruyor.
Hepimizin bildiği gibi dünya akıllı telefon piyasasının kalbi Çin’de atıyor. Fakat çin bu üstünlüğünü yavaş yavaş Hindistan’a kaptırmak üzere. Hindistana olan ilgisini yeni bir gelişmeyle açıklayan Apple, burada oldukça büyük bir üretim tesisi kuracak.

Hindistan’ın Maharaşta bölgesinde, 1200 dönüme yakın arsa üzerine kurulacak tesisin maliyeti ise 10 milyar doları geçeceği belirtiliyor. 2020 senesine kadar 10’nun üzerindetesisiaktif hale getirmeyi hedefleyen Apple, bir de Haydabarad kentinde geliştirme merkezi açmayı amaçlıyor. 2016 senesi içerisinde bitirilmesi düşünülen geliştirme merkezinin 25 milyon dolara mal olacağı ve 150’den fazla çalışanı bünyesinde barındıracağı açıklandı.

Tim Cook, daha önce konuşmacı olarak katıldığı bir söyleşide Hindistan pazarının her geçen gün büyüdüğünü ancak ekonomik koşulların çokta elverişli olmamasından kaynaklı sıkıntı yaşayabileceğini açıklamıştı. Konuşmasının üzerinden çok fazla zaman geçmemesine rağmen böyle bir hamlenin gelmesi doğrusu bizi biraz şaşırttı. Apple, tahminimize göre tesislerin üretileceği vakite kadar Hindistan’daki alım gücünün daha artacağını düşünüyor.