Sabahın erken saatlerinde başlayan gökyüzü yolculuğuna önce Göreme’den başlarsınız Kapadokya Balon Turu sefasına merhaba dersiniz böylece. Gökyüzü yolculuğunuz boyunca altınızdan süzülüp giden manzara doyumsuzdur. Kapadokya bölgesine geldiğinizde gördüğünüz peri bacalarının doğal tasarımındaki esrarengiz mucitlik ve diğer kayaçlardaki değişik şekiller aklınızı başınızdan alır.

kapadokya2

Merak edersiniz bu doğal mucizenin tasarımcısının sanatkârlığının ne denli yüce olduğunu ancak bulabileceğiniz en iyi açıklama yine Kapadokya balon turu sırasında gördüğünüz manzaranın ta kendisidir. Balon turu denilince bir balona binerek gezilebilecek en uygun yer olarak tabi ki Ürgüp ve Göreme yöresindeki Kapadokya bölgesi akıllara gelir. Burada bulunan doğal güzelliklerin oluşum süreci birkaç bin yıllık olduğu kesindir. Bu süreç zarfında bu bölgede ayrıca çok değişik medeniyetler, topluluklar yaşamıştır.

kapadokya1

Bunların izlerine dair kalıntılar balon turu sefası bittikten sonra yerden gezerek ayrıca görülmesi gereken güzelliklerdendir. Balon gezisi ile yapacağınız anlamlı ve unutulmaz bu gökyüzünde süzülme sefasının öncesinde bu sefere çıkabilmek için yapmanız gereken bazı işler vardır.

Bu işler bu seferi düzenleyen firmalara ulaşarak önce uygun bir balon gezisi için boş yer bulabilmektir. Uygun bir balon yani boş yeri olan bir balon için randevuyu hemen alamayabilirsiniz. Ancak üzülmeyin. Bu firmaların hepsinin bir arada olduğu Göreme’de yapacağınız en iyi şey firmaların tamamına telefon numaranızı bırakmaktır. Telefon numaranızı bıraktıktan sonra size mutlaka dönüş yapmaktadırlar.
kapadokya3
Yalnız firmalar size dönüş yaptığında hala Göreme’de olmanız gerekmektedir. Bu da demek oluyor ki bu süre bir günden fazla zaman alabilir. Eğer fazla vaktiniz varsa ve Göreme’nin diğer tarihi güzelliklerini yerden gezmek için kendinize zaman ayırabilirseniz havadan kuşbakışı süzülerek yapacağınız yolculuk yerden gördüğünüz güzellikleri tanıyor olmanın ayrıcalığı ile daha da anlamlı bir hale gelecektir. Size tavsiyemiz Kapadokya Bölgesi’ne geldiğinizde birkaç gün kalmanızdır. Çünkü tatili erken bitirmek demek bu doyumsuz keyfi yarım yaşamak demektir. Bu doyumsuz seyahatin ön hazırlıklarını yaptınız, tatil için gerekli zamanı hazırladınız, firmadan aldığınız rezervasyon sonucu çağrıldınız ve sizi bekleyen balona binmek için artık balonların havalandırılacağı yere gitmeye hazırsınız.

İşin bu kısmı en heyecanlı ve amacınıza ulaşacağınız kısmı olduğundan yaşayacaklarınızı haklı olarak resme almak kaçınılmaz bir durumdur. Fotoğraf makinanız da yanınızdaysa artık gönül rahatlığı ile anı gökyüzünde yakalamaya gidebilirsiniz. Bu yolculuk sabahın erken saatlerinde başlar. Hava biraz soğuk olsa da biraz sonra balonun olduğu bölgeye vardığınızda içinizin ısınacağını garanti ederiz. Çünkü bir taraftan balona üfürülen sıcak hava bir taraftan organizatörlerin sunduğu ikramlar sayesinde kısa sürede içiniz ısınır ve geziye fizyolojik olarak da hazır hale gelirsiniz. Balon yeteri miktarda alevli hava ile üfürülerek doldurulduktan kısa bir süre sonra balona bindirilirsiniz.
kapadokya4
Türk yolcular için balon turu on kişiye kadar olurken Japon turistlerde sayı biraz artabilmektedir. Sizinle birlikte en fazla on kişinin olduğu yolculuk sırasında yani balon havadayken yolcular balonla birlikte ya kısmet diyerek kaderlerine teslim edilmez tabi ki. Bu turu organize eden şirketin işin ehli kaptanları da sizinle birlikte havalanmıştır bile… Usta ve tecrübeli ellerin kontrolünde gökte süzülmeye başlarsınız. Kapadokya’nın eşsiz güzelliklerinin üzerinden geçerken artık çok güzel kareler çekebilir.

İstediğiniz kadar paylaşımda bulunabilirsiniz. Bu arada bir çıplak gözle güzellikleri seyretmeye de zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Arada bazı yüksek üzerinden geçerken korkmayın. Balonun çarpacağını sanırsınız ancak kaptanın tecrübesi ve bilgisi sayesinde bu panik durumların boşuna olduğunu kısa sürede anlar yolculuğun keyfini sürmeye devam ederisiniz