ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ait olan Kepler Uzay Teleskobu’nun uzayda 1284 yeni gezegenler keşfettiği, bu gezegenlerden 9 tanesinin ise yaşam sürdürülebilir bölgede olduğu bildirildi.
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) içinde faaliyet’te bulunan uzay teleskobu Kepler, 1284 gezegen keşfetti. NASA’dan yapılan açıklamaya  göre en öncelikli görevlerinden bir tanesinin Dünya’ya benzeyen gezegenler keşfetmek olan Kepler Teleskobu, Güneş sistemi dışında olan tam 1284 gezegen buldu.

 

Bugüne dek 5000 adet gezegenin keşfedildiğini açıklayan NASA, keşfedilen gezegenlerden 2325’ini Kepler teleskopu yardımıyla keşfettiğini açıkladı. Diğer yandan bu gezegenlerin 550 ye yakın kısmı küçük ve Gezegenimize çok benzeyen doğal arazi koşulları mevcut.

 

Teleskopun ilk görevi, Güneş sistemi dışında kalan 5000 gezegeni incelemesinin ardından 2012 senesinde bitmiş, yeni görevi K2 ise 2014 senesinde start almıştı. K2, Kepler’in sönük kırmızı cüce gezegen çevresinde yaşam sürdürülebilir gezegenleri bulması için ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin 16 Mayıs 2014 senesinde onay verdiği bir görevdi. Kepler’in keşfettiği 9 yaşam sürdürülebilir gezegen de bu görev sırasında bulundu.