Projeksiyon Perdesi Nasıl Olmalıdır?
Projeksiyon perdesi, daha çok kalabalık grupların daha uygun görüntü alabilmesi için kullanılmakta olan bir sunum/sinema sisteminin parçasıdır. Bu işlem duvarda da yapılabilir lakin Projeksiyon perdesi, görüntünün daha net olasını ve yansıtıcının pürüzsüz bir gösterim yapmasına yardımcı olur. Motorsuz ve Motorlu projeksiyon perdesi olmak üzere iki farklı özellikle satılmaktadır. Bu özellik sebebi ile de Projeksiyon perdesi fiyatları değişim göstermektedir.

İyi bir görüntü yakalanması için projeksiyon perdesinin mutlaka ışık geçirmez kumaştan imal edilmesi gerekmektedir. Ön yüzeyi için mat beyaz veya açık gri renk tonları ve arka yüzeyin ise siyah olması projeksiyon perdesi için uygun bir seçimdir. Ayrıca iyi bir projeksiyon perdesi algısal etki yaptığından ve çizgiler dışına odaklanılmaması için dış siyah şeritlerle sınırlandırılmalıdır. Optik verimlilik kaybı yaşanmaması için de ışık geçirmez kumaştan üretilmelidir. Projeksiyon perdesi kumaşının, ışığı absorve etmeden geri yansıtabilme oranına “gain” denir ve dolayısıyla gain oranı 1,0 ila 2,5 arasında olan perdeler ideal kumaşa sahiptirler.

Projeksiyon Perdesi Çeşitleri Nelerdir?
Projeksiyon perdeleri kullanım yerlerine göre konumlandırılabilir. Motorlu projeksiyon perdesi, storlu modeller tavana ve duvara monte edilebilir. Yine tripod perdeler ise ayaklı olup montaj gerektirmez. bunun dışında taşınabilir (Fast Fold) ve ters/rear projeksiyon perdeleri de bulunmaktadır. Taşınabilir perdeler genellikle mobil uygulamalarda, okullarda daha çok tercih edilirken, sabit ve motorlu projeksiyon perdesi sinevizyon gösteriminde, reklam, tanıtım, gibi işlerde daha çok kullanılmaktadır. Projeksiyon perdesi fiyatları da buna orantılı olarak değişmektedir.

Projeksiyon perde boyutları projeksiyon cihazlarının ekran boyutları ile orantılı olup, 4:3 ve 16:9 en çok tercih edilendir. Fakat 300×225, 240×200, 200×200, 180×180 gibi boyutlarda da projeksiyon perdeleri bulma imkanı vardır. Perde ne kadar büyürse motorlu projeksiyon perdesi olma olasılığı da o kadar artmaktadır. Fakat projeksiyon perdesi fiyatları yine bu alternatifler göz önüne alındığında değişmektedir.

Cam Tozu kaplı projeksiyon perdesinin yüzeyi cam parçacıkları ile örülmüş kumaş sayesinde ışık gücünü yaklaşık 1.3 kat arttırmaktadır. Özel yapısı sebebiyle 160 derece görüş açısı sunmakta olup, projeksiyon perdesi fiyatları da bu oranda artmaktadır. Özellikle evde kullanılan sinema ve sunumlar için tercih edilebilir, ışığı toplayan gücü sayesinde daha iyi kontrast bir görünüm vermektedir.

En İyi Projeksiyon Perdesi için projeksiyon perdesi fiyatları göz önüne alınsa da kaliteli bir görüntü için maksimum özelikleri seçmekte fayda vardır. Büyük ebatlı perdeler için ise motorlu projeksiyon perdesi tercihi doğru bir karar olacaktır.