Facebook, yeni teknolojilerini tanıttığı F8 konferansında 360 derece stereoskopik 3D video kamera ürettiğini duyurdu.

 
Facebook Surround360 adı verilen kamera, aynı anda 360 derecelik açıyı kaydetme yeteneğine sahip 17 ayrı kameranın bir araya getirilmesinden oluşuyor. Kameranın diğer dikkat çekici özelliği ise 8K çekim desteği sunuyor olması.

 
Surround360’ın 14 kamerası 360 derecelik çevreyi görmek için, üstünde yer alan bir adet ve altında yer alan iki adet balıkgözü kamerası ise yukarıda ve aşağıda olup bitenleri kaydetmek için çalışacak.

 
Surround360’ın tasarım ekibinde yer alan Facebook mühendislerinden Brian Cabral, Facebook Surround360’ı, “amacımız yalnızca yüksek çözünürlüklü geniş açılı bir kamera üretmek değil, aynı zamanda ortaya dayanıklı ve kullanım kolaylığına sahip bir ürün çıkartmaktı” diyerek özetliyor.

 
Facebook Surround360, son dönemlerde hızla gelişen giyilebilir sanal gerçeklik ürünlerinde kullanılmak üzere gerçekçi videolar çekebilmek adına tasarlandı. Bu videoları tam teşekküllü sanal gerçeklik teknolojisinin gelişiminde bir köprü olarak nitelendiren Facebook’un, geçen ay satışa sunduğu sanal gerçeklik gözlüğü Oculus Rift şu an için daha çok oyun oynama amaçlı kullanılıyor. Ancak Facebook Surround360 ile çekilen videoların Oculus Rift’i daha etkin bir iletişim ve daha eğlenceli bir sosyal medya deneyimi sunma konusunda geliştireceği belirtiliyor.

 
Facebook’un 360 derecelik kamera hamlesinin, şu an için oldukça yüksek ücretlerle satılan aynı özellikteki kameraların fiyatlarında ciddi bir düşüş yaratması bekleniyor.

 
Facebook’un 360 derecelik kamerasının yazılımı GitHub üzerinden yazılımcıların geliştirebilmesi için açık kaynak olarak paylaşılacak.