Durmadan güncellenen ve yeniliklerle karşımıza çıkan sosyal medya devi Facebook, yeni bir yeniliğe hazırlanıyor. Daha önce fotoğraflarda yüz tanıma fırsatını sunan Facebook, şimdide videolarda yer alan yüzleri tespit edebilecek!

 

Oldukça uzun bir süredir yapay zeka teknolojisi üzerinde çalıştığını bildiğimiz Facebook, bu çalışmaların sonucunda meyve toplamaya başlayacak gibi görünüyor. Kullanıcılarına en iyi deneyimi sunmak ve geliştirmek için Ar-Ge çalışmalarını sürdüren Facebook, yakında videolarda insanları otomatik şekilde etiketleyecek olan bir özelliği etkin olarak sunması bekleniyor.

 

İlk olarak F8 Geliştirici Konferansı’nda duyurulmuş ve detaylarının paylaşıldığı bu gelişmeyle ilgili bilgileri Facebook’ta Yapay Zeka Birimi sorumlusu olarak görev yapan Joaquin Quiñonero Candela tarafından verilen bu özellikle birlikte, Facebook’a yüklenmiş olan tüm videolarda, video içerisinde belirlenmiş olan zaman dilimlerinde direkt olarak etiketlenerek, kullanıcıların önüne getirilecek.

 

Kısa bir süre önce video arama bölümünü devreye sokan Facebook, kısa bir süre sonrada; kullanıcıların profil resimleri yerine GIF veya daha farklı tercihlere göre video eklemesinin de yolunu açması bekleniyor. Son olarak kullanıma sunulacak olan video etiketleme özelliğinin, ciddi şekilde konuşulduğu ve herkes tarafından büyük yankı uyandırdığını söyleyebiliriz. Videolarda an arama gibi sorunların tamamını ortadan kaldıracak bu özellikle birlikte, kullanıcılar tanıdıklarını veya kendilerini ilgilendiren, kısa veya uzun fark etmeksizin tüm videolarda tek tıkla ilgili ana ulaşabilecek.

 

Her geçen günde farklı bir gelişmeye alıştığımız Facebook, sizce bundan sonra ne gibi değişimler gerçekleştirecek?