Facebook’un son süpriziyle üyelerine platform üzerinden canlı yayın yapma olanağı sunması ile beraber bu hususta yeni gelişmeler yaşanırken, artık canlı harita ile beraber yeni özellik çok daha geniş kapsamlı bir hale geldi. Konuyla ile ilgili son gelen bilgilere göre Facebook’un son süprizi canlı yayın konusu ile ilgili siteyi çok daha aktif duruma getirmek istediği belirtilirken, son eklenen canlı harita bu konuda atılan ilk adım oldu.

 

Üyelerin canlı harita sistemini kullanması ile birlikte dünya çapında canlı yayın yapan üyeleri görüntülemesi mümkün hale gelirken, bu görüntüleme ile beraber basit bir biçimde canlı yayınlara katılmak da olağan hale getirildi. Bu nedenle artık özel olmayan canlı yayınların bütün Facebook kullanıcılarına açık hale geldiğini belirtmek yerinde olur.

 

Geçtiğimiz aydan itibaren Ülkemizdede kullanmaya başlanan canlı yayın sistemi genellikle haber siteleri ile beraber kurumsal siteler tarafından tercih edilirken, Facebook üyesi olan herkes oldukça basit bir biçimde canlı yayın yapabiliyor.

 

Canlı harita sistemininden yararlanmak isteyen kullanıcıların üyelik girişi yapıldıktan sonra sol taraftar bulunan menüyü kullanması gerekirken canlı harita ismi ile yer alan bu seçimin yapılması ile beraber ilgili hizmete erişim gerçekleşebilir.

 

Bu ekranda dünya haritası görülürken, canlı yayın kişilerin bölgelerine göre haritada işaretlenmesi ile birlikte kullanıcılar bu noktalar arasından seçim yaparak basit bir biçimde canlı yayınlara iştirak edebiliyor.