Findeks Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankaların müşterilerini daha önce çekmiş oldukları kredileri ve bu kredileri zamanında ödeyip ödememe durumlarına göre verdikleri bir puandır. Bolca kredi çeken, kredi kartı kullanan ve tüm ödemelerini zamanında yapan kişilerin kredi notu yüksek olurken, hiç kredi çekmemiş, kredi kartı borçlarını ödememiş, veya çektiği kredileri zamanında ödeyememiş kişilerin kredi notları ise düşüktür. Kredi notunun yüksek olmasının faydası, krediye ihtiyacınız olduğunda başvurunuz çok hızlı bir şekilde onaylanır, ayrıca size tanımlanan kredi faiz oranı da kredi notu düşük olan kişilere göre daha uygun olacaktır. Mesela kredi notu yüksek olan kişilere bankalar tarafından şu formatta sms mesajları gönderilmektedir. “Size özel %1,23 faiz oranlı, 26900TL ön onaylı krediniz hazır. kredinizi 36 ayda 970TL taksit ve 135TL tahsis ücretiyle şubelerimizde kullanabilirsiniz. Yıllık maliyet oranı %19,79 son gün 31 Mayıs. Sms almamak için…” Yani daha kredi başvurusu bile yapmadan banka adınıza kredi hazırlıyor, tek yapmanız gereken şubeye başvurup krediyi kullanmak istediğinizi söylemek. Kredi notu düşük olanlar ise böyle kredinin hazır olması bir tarafa, kendileri başvurduğunda bile detaylı bir incelemeden geçmekte, bu inceleme sonucunda da kredi başvurusunun onaylanmama ihtimali yüksek olmaktadır.

Findeks Kredi Notu ise 9 bankanın ortaklığıyla kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından yönetilen bir sistemdir. Findeks Kredi Notu bankaların kredi değerlendirmelerinde kullandıkları en önemli kriterlerden biridir. Notun yüksek olmasının bir çok avantajı vardır ve kredi verme aşamasında bankalar için önemli bir değerlendirme kriteridir. Kredi Notu düşük olan tüketicilerin kredi başvuruları hem onaylanma ihtimali düşük olur, hem de daha yüksek faizlerle karşılaşabilirler. Bankalardan kullanmış olduğunuz kredilerin, kredi kartlarının borç ve ödeme planlarına uyulmadığı durumlarda findeks kredi notu oldukça düşecektir.

Kredi Notumu Neden Öğrenmeliyim?

Findeks Kredi Notunu artık bankalar haricinde; GSM operatörleri, araç kiralama şirketleri, emlakçılar, evini kiralamak isteyenler ve dayanıklı tüketim malları satıcıları tarafından da aktif olarak kullanılmaya başlanmıştır. Notun yüksekliği oranında avantajlı olanaklarda alışveriş imkanı elde edilebilir. Bankalar, kredi başvurularını değerlendirirken kredi notuna ek olarak gelir ile gelirin kaynağına ilişkin verileri ve diğer demografik özellikleri de dikkate almaktadır.

findeks

Herkesin Kredi Notu Var mı?

Son 5 yıl içerisinde, aktif olarak kredi kartı, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı kullanan tüm bireysel kullanıcıların kredi notu vardır. Bu notlar bankacılık hareketlerine bağlı olarak günlük olarak güncellenmektedir. Banka kredi notu tüm bankalarla yapmış olduğunuz çalışma neticesinde borç ve ödemelerinizle birlikte düzenli banka işlerinizin sonuçlarını yansıtan puan tablosu olduğundan kullandığınız kredilerin, kredi kartlarının miktar, borç ve ödeme planlarına uyulmadığı durumlarda Banka kredi notu oldukça düşecektir. Bu düşüşle birlikte bankalara yapacağınız kredi ve kredi kartı başvuruları olumsuz sonuçlanmakta ve kredi faizleri sizlere yüksek sunulmaktadır.

 

Findeks Kredi Notu nasıl Öğrenilir?

Şimdi, Findeks kredi notu sorgulama adımlarını sizlere en doğru ve en sade şekilde anlatacağız. Burada önemli olan şey, Findeks kredi notu öğrenme işlemlerini bankaya gitmeden önce yaparsanız, kredinizin nasıl sonuçlanacabileceği konusunda fikir sahibi olursunuz. Bu yüzden bilinçli tüketici olarak lütfen kredi başvurusu yapmadan önce Findeks.com‘dan Findeks kredi notunuzu sorgulama yaparak kredi notunuzu öğrendikten sonra bankalara gitmenizi tavsiye ediyoruz. İçinde bulunduğumuz bu dönemlerde artık kredi alırken kredi notunun önemini herkes bilmektedir. Bu nedenle kredi notunuzu öğrenmeden kredi başvurularınızı yapmamanızda fayda var. Findeks kredi notu öğrenme adresi ile bireysel ve şirket bazından kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün hale gelmiştir.

Findeks Kredi Notumuzu öğrenmeye adımları:

  1. Adım: İlk olarak https://www.findeks.com adresine tıklayınız.
  2. Aşağıda ekran görüntüsünde görülen alana TC Kimlik numaranızı ve cep telefonu numaranızı girerek Devam butonuna basınız.

findeksnotogren

3. Site sizi üyelik sayfasına yönlendirecektir.Üye olabilmeniz için karşınıza gelen forma gerçek bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir. Girmiş olduğunuz bilgiler sistem tarafından kontrol edilmekte olup, güncel veya doğru olmayan bilgiler girildiğinde üyelik işlemine devam edemiyorsunuz. T.C. Kimlik numarası, doğum tarihi, cep telefonu, e-posta adresi, çalışma şekli ve eğitim durumu bilgileri forma girilir. Karşınıza gelen üyelik sözleşmesini okuyup onaylamanız gerekmektedir. Onayınız sonrasında yazdığınız T.C. kimlik numarasına göre sistem size iki adet soru yöneltecektir. Bunları doğru bilgilerle cevaplamanız gerekmektedir. Bazen ek güvenlik adımı olarak, Kredi Kartı veya Banka Kartınızla ilgili bir soru da gelebilir. Bu adımı da tamamlayında yazmış olduğunuz cep telefonuna sms olarak tek kullanımlık bir şifre gelecektir. Şifreyi size gösterilen alana girmelisiniz. Artık sisteme giriş için kullanacağınız parolayı belirleyebilir ve bir adet güvenlik resmini seçebilirsiniz. Üye Olduktan sonra kredi notunuzu öğrenme imkanına kavuşmuş oluyorsunuz. Ancak acele etmeyin ve yazımızı okumaya devam edin 🙂 sürprizle karşılaşmayın.

 

Findeks Kredi Notunu öğrenmek ücretli mi?

Evet. Üye olmak ücretsiz, ancak üyeliğiniz ile ücretsiz hiçbirşey yapamıyorsunuz. Kredi notunuzu öğrenmek için yaklaşık olarak 5TL ödeme yapmanız gerekmektedir. Sitede bununla ilgili paketler bulunmakta olup, findeks kredi notu öğrenme bedeli, güncel olarak KDV dahil 4,72 TL’dir. Ancak aldığınız rapor için buna değeceğini söylemeliyim. Rapordaki verileri gördüğünüzde şaşırmamanız neredeyse imkansız, çünkü ne kadar finansal faaliyetiniz olmuşsa hepsini gösteriyor raporda.

Findeks Ürün fiyatları ve kullanım tablosu:

findeksucretler

Kaynak: http://www.tr-ekonomi.com/findeks-kredi-notunuzu-nasil-ogrenirsiniz/