Günümüzde hızla gelişmekte olan mekatronik alanında ARM işlemcileri kullanılmaktadır. Bunlar içerisinde de STM32F4 çok fazla tercih edilmektedir. Mekanik makinelerin ve sistemlerin çalışmalarının otomatikleşmesi ve bilgisayar tarafından programlanabilmesi için elektronik sistemler ile donatılmaktadır. Bu şekilde mekanik makine ve sistemler mekatronik olmaktadır. Bu sayede de işleyişlerinde programlama yapılarak karışılabilmektedir.

Mikroişlemci Kullanım Alanları

Günümüzde evlerde, iş yerlerinde ve hayatımızın her alanında kullandığımız elektronik cihazlar mikroişlemciler sayesinde çalışmaktadır. Küçültülmüş boyutlarına rağmen Mikroişlemci yüksek performans sergileyebilmektedir. Bu sebeple de çok fazla alanda kullanılabilmektedir. Bildiğimiz ve kullandığımız tüm elektronik sistemlerde mikro işlemciler kullanılmaktadır. Bu sayede elektronik cihazlarında boyutları küçülebilmektedir. Böylece de daha pratik bir şekilde bilgiye ulaşılabilmektedir.

Mikrodenetleyici Kullanımı

ARM işlemciler ve Mikrodenetleyici sistemler mekanik sistemlerin çalışmalarını düzenlemek ve belirli bir program ile çalışmalarını sağlamaktadır. Bu şekilde kullanımları birçok mekanik sistemde mevcuttur. Günümüzde çok fazla kullanılan bu sistemlere mekatronik denmektedir. Mekatronik ve ARM işlemcileri ile Mikrodenetletyiciler konusunda detaylı bilgilere www.farukcoder.com adresindeki internet sitesinden ulaşabilirsiniz.