Vücudumuzdaki yağ oranının ne kadar olduğunu öğrenmek için yapılan ölçüme vücut kitle indeksi denilir. Vücut kitle indeksi hesaplama boy ve kilo oranının kullanılmasıyla bulunur. İdeal kilonuzun ne olduğu öğrenilmek istenildiğinde yapılacak hesaplamada kişinin kg cinsinden ağırlığının kişinin metre cinsinden boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilir.

Obezite Nedir Sorusuyla Karşı Karşıya

Obezite nedir?“ sorusuna vereceğimiz cevap sayesinde bilinçli ve sağlıklı bir şekilde beslenmenin gerekliğine vurgu yapmaktadır. Vücudumuzdaki olması gereken yağ oranının beklenenden fazla çıkmasıyla ortaya çıkan aşırı kilolu olma hastalığına obezite denir.

  • Erkeklerde ve kadınlarda değişen vücut ağırlığı obezite olasılığını tetikler. Bu oran erkeklerde %25, kadınlarda %30 olması gerekenden fazla olduğu takdirde risk teşkil etmektedir.
  • Obez kişilerin kalp hastalıklarına yakalanma riski oldukça yüksektir.

Obezite Sorunu Ve Obezite Hesaplama

Sağlığımız için gereken tehditin olup olmadığını anlamak yapılan vücut kitle indeksi ölçümüyle anlaşılabilir. Vücut kitle indeksinde çıkan yağ oranının %25 in üzerinde olması büyük ölçüde dikkat edilmesi gereken bir husustur. Obezite hesaplama için yapılan bu ölçümde yağ oranı fazlalığı yaşam kalitenizin düşmesine sebep olur. Obezite için gerekenin yapılması ve bir an önce tedavinin yapılması gerçekleştirilebilmesi hakkında gereken bilgiyi www.acibadem.com.tr adresinden edinebilirsiniz.