Yeni iş aramadan önce ne yapılmalıdır?

Kendinizi tanıyın, yeteneklerinizi keşfedin. Buna göre para kazanmak fırsatlarını değerlendirmeye çalışın. Niçin para kazanmayalım? Öncelikli olarak kendimize bu soruyu sormalısınız. Paraya ihtiyacınız mi var, yoksa parayı yatırım yapmak amaçlı olarak mı kazanacaksınız, borcunuzu mu  ödeyeceksiniz, emeklilik sonucunu mu dolduracaksınız. Bunların net bir cevabı olması gerekmektedir. Para kazanmak için eğer sağlığınız yerindeyse ve borçlarını ödemeyi düşünüyorsanız, yapmanız gereken öncelikli olarak kendinize ne amaçla para kazanmalıyım, kaç saat çalışmalıyım, ne kadar kazanmalıyım sorularının cevabını bulmamız gerekir.

Hangi işi yapmalıyım

Kendimizin özelliklerini kapasitesini biliyorsanız buna göre iş fırsatlarına değerlendirmeniz gerekir. Ne iş yapacağınızı, ne kadar kazanacağınızı kendiniz karar vermelisiniz. Siz farklı sektörlerde araştırma yapın ve kapasitenin ne olduğunun farkına varın bazen yeni bir iş yeri açma düşüncesi gelişebilir. Böyle durumlarda yeni bir iş yeri açmak iyi bir çıkış yolu olabilir. Siz de kolay iş yeri açma fırsatlarını değerlendirebilirsiniz. Bir bayilik alarak fazla masraf yapmadan para kazanma düşüncesi kurabilirsiniz ya da yeni bir iş başvurusu ile kariyer yapabileceğiniz önemli bir yerde geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz.

Yeni bir iş kurmak için hayat parasız olmuyor, maalesef, her şey parayla ölçülüyor. Bu sebeple de para kazanmanın yeni bir iş kurmak için neler yapmak gerektiğini bilmenin şart olduğu bir dönemdeyiz. Bu sebeple herkes ekmek parası kazanmak için sabahtan akşama kadar koşturur çalar yorulur. Ancak bazen her şey istediğimiz gibi gitmez ve sorunlar ortaya çıkar. Her şeye rağmen hayatta kalmak mücadele etmek gerekir, eğer işi düzgün gitmiyorsa kendi işinizi kurmak istiyorsanız bu da belki yeni bir başlangıcın ilk sayfası olabilir.

Yeni bir iş kurma düşüncesi içinde ise öncelikle bütün sektörleri araştırmanız gerekmektedir. Elbette her şey araştırmayla bitmez. Belli bir sermaye gerekmektedir. Ekonomik durumu iyi olmayanlar akıllarında fazla yeni fikirleri olsa da yeni bir iş sahibi olmak kolay değildir. Bütün insanlar karlı bir iş sahibi olmak ister. Asgari ücretin kıt kanaat geçindiği insanlar tek maaşla geçinmek için oldukça zorlanıyor. Bu sebeple evde birkaç kişi çalışmak zorunda kalıyor. Siz de çevrenize bakarsanız herhalde artık eskiden olduğu gibi sadece bir kişi çalışmıyor birden fazla çalışan var yoksa yaşamak oldukça zorlaşır. Bir de köyden şehre göç giderek artınca mecburen şehirde evde oturup beklemek doğru olmaz. Yeni bir iş sahibi olmak yeni bir iş kurmak gerekebilir. Böyle durumlarda insan bazen kendine yeni bir kapının açılacağını yeni para kazanma fırsatlarının doğacağını düşünülebilir. Her şeye rağmen araştırma yapmak yeni bir iş bulmak için çaba sarf edilmelidir.

Yeni bir iş nasıl bulunur?

Eğer para kazanmak için çalışıyorsanız ya da emeklilik sürenizi doldurmak için vakit geçirmek değil de gerçekten ailenize para kazandırmak onları mutlu etmek bol para kazanmak için hareket edeceksiniz. Buna göre araştırma yapmanız gerekmektedir. İnsanların çoğu eskiden para biriktirmek bir kenarda kara günler, kötü günler için para bulundurma düşüncesinde iken bugün harcama kalemlerinin artması ile bu anlayıştan vazgeçtiler. Kazandığı parayı getirebilme derdine düştüler. Çünkü kredi kartının kullanımı ile insanlar sürekli borçlanmaya başladı. Yani olmayan parayı harcar, daha sonra 1 ay sonra borçlandığı parayı ödemek için çaba sarf ediyor. Böyle kısır döngü içinde hayat devam edip gidiyor. İnsanlar yeni bir iş bulmak araştırmaya başladı. Sizler de eğer yeni bir iş bulma düşüncesinde iseniz mesleğiniz olması gerekiyor. Mesleği olmayanlar, uzmanlık alanı bulunmayanlar para kazandırabilecek alternatifleri maalesef değerlendiremediler.

Unutmayın eğitim durumunuz,  yaşadığınız şehir ve özelliklerini sizin geleceğinizin şekillenmesinde para kazanma durumunda en önemli etkenlerdir. Yeni bir iş başvurusu yaparak belki de hayatınızın geri kalanında daha mutlu bir yaşam sürebilirsiniz.

İş aramak için TIKLA!