Günümüzde diş protezi, köprü, implant vb. diş tedavisi ürünlerinin, fiyatları 1 milyon doları bulan 3D yazıcılar ve 3D baskı tekniği kullanılarak üretildiğini biliyor muydunuz?

 

İngiliz mühendislik şirketi Miskin, üretim ünitesine yerleştirdiği 3D yazıcılar ile hastaların dijital diş taramalarını kullanarak diş protezi ve dental kron üretmeye başladı.

 

3D yazıcılar, ardışık katmanlara sahip nesneleri oluşturmak için bilgisayar destekli tasarım yazılımının kontrolünde çalışıyorlar. Makineler uygun protez şeklini elde etmek için, hammaddeyi yani kobalt-krom alaşımını eritme işleminde lazer kullanıyor. Her hastaya özel benzersiz bir diş protezinin yapımı ise 8-10 saat arası bir zaman alıyor. Süreç tamamlandıktan sonra elde edilen proteze işin sanatkarları tarafından porselen bir katman ekleniyor ve hastanın ağzına takılmak üzere diş laboratuarına gönderiliyor. Porselen tabakanın da 3D baskı yöntemi ile 3D yazıcılar tarafından üretilebilmesi için çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar başarıya ulaştığında diş protezi üretiminde insan faktörü tamamen kaldırılmış olacak.

 

Bugün diş protezi üretmeye başlayan 3D yazıcılar, 2000 yılından bu yana yüz binlerce insanın yararlandığı işitme cihazlarında kullanılan kulak kalıbı, protez bacak ya da kol gibi medikal ürünlerin üretiminde kullanılıyor. Bu nedenle her biri birbirinden farklı vücut yapısına sahip hastaların tedavisinde 3D yazıcı yeteneğini kullanmak, sağlık endüstrisi için büyük bir nimet olarak görülüyor.

 

3D yazıcıların giderek yaygınlaşmasının nedenlerinden biri de hammadde biliminde yaşanan gelişmeler olarak gösteriliyor. 3D yazıcılar ile üretim yapabilmek için, bu makinelerin mürekkebi sayılan hammaddelerin kullanılabilir hale gelmesi gerekiyor.