Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökcen Bilgi, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, karaya vuran balinanın çürümüş et, kas ve yağ dokularından arındırılması için kuru kuma gömüldüğünü anlattı. İskeletin 5 sene kum altında bırakıldığını ve bu süreçte biyolojik parçalanmanın tamamlandığını belirten Bilgi, 2 sene önce iskeleti Arkeoloji ve Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyelerinin ortaklaşa çalışmalarıyla kumdan çıkardıklarını açıkladı.

 

Üniversiteye alınan balina iskeletinden elde edilen parçalara numara verdiklerini belirten Bilgi, “Doku temizleme çalışmalarına başlanan balina, literatür doğrultusunda temizlendikten sonra yaklaşık 2 senede üstündeki parçalardan arındırılarak sergilenmeye hazır hale getirildi. Balinanın tamamen temizlenmesi 2 senemizi aldı.” dedi.

 

Balık Müzesinde sergileniyor

 

Ülkemiz’de çok az miktarda bulunan balina iskeletini üniversitedeki Balık Müzesine kazandırdıklarını belirten Bilgi, balinanın kalan dokulardan arındırılması ve bozulmasının engellenmesi maksatıyla kurutma işlemi uygulandıklarını belirterek, şunları söyledi:

 

“Balinanın kuruması ve kokudan arındırılması 5 aylık bir süreç aldı. Ardından kırık ve eksik parçalar yeniden elden geçirildi. Bunlar birleştirilme suretiyle çalışma yürütüldü. En son olarak bütün eksik parçalar tamamlanarak 2 senede sergiye hazır hale getirildi. Balinanın envanterimizde 90 parçası var. En büyük ve ağır parçası da kafa kısmı. Bunun haricinde kafatası, omur, çene kemikleri ve kaburga parçası bulunuyor.”