Çin Teknoloji ve Bilim Üniversitesi’nin imzasına sahip olan Jia Jia, realist, gerçekçi ve insansı tavırlarıyla dikkat çekiyor. Jia Jia, sorulan sorulara cevap verebildiği gibi, insani bazı mimikleri de gerçekleştirebiliyor.

 

Çin Teknoloji ve Bilim Üniversitesi, geliştirdiği ve Jia Jia adının verildiği yeni robotu duyurdu. Daha önceki robot olan ScarJo adındaki robota göre daha insancıl görünen ve konuşabilen bu robot, gerçeğe oldukça yakın. Konuşmasını bir kenara bırakın; sorulan sorulara da cevap verme yetisine sahip olan robot, oldukça ilgi çekici. Bazı yüz ifadelerini ve mimikleri gerçekleştirmeyi de başaran Jia Jia, tepkileriyle de ilgi odağı oldu. Fotoğraf çekmek için çok yakınına giden insanlara ‘Fotoğrafımı çekmek için çok yakınıma girme. Yakından çekilince şişman görünüyorum’ gibi tepkiler verebiliyor.

 

Üç yıllık bir çalışmanın eseri olduğu bilinen Jia Jia, şimdilik konuşma, tepki verme ve soruları yanıtlama gibi yetilere sahip olsa da; gülme ve ağlama gibi eylemleri gerçekleştirmeden geri kalıyor. Büyük ilgi odağı olması beklenen Jia Jia’nın, şimdilik seri üretime geçirilmeyeceğini söyleyen yetkililer; geliştirmesinin üreticisi olan Çin Teknoloji ve Bilim Üniversitesi bünyesinde devam edileceği belirtiyor.

 

Uzaktan baktığınız zaman tamamen insana benzeyen, ancak yanına gittiğiniz zaman robot olduğunu anlayabileceğiniz bu robot, gelecekte sözü edilen tam anlamıyla insan hareketlerine sahip olabilecek robotlar için bir adım olabilir. Peki, sizce bu gelişmeler olumlu yönde mi ilerliyor?