İtalyanın dünyaca ünlü beyin cerrahı Sergio Canavero ile Çinli meslektaşı Dr. Xioping Ren, dünyada bugüne kadar yapılmış ilk kafa nakli operasyonunun nasıl gerçekleşeceğine dair açıklamalarda bulundular.
 Haberimizin girişinde bahsettiğimiz gibi dünyada ilk kez uygulanacak olan kafa nakli operasyonunun gerçekleşmesi için gönüllü olan 30 yaşındaki bilgisayar uzmanı Valeri Spiridonov, 2017 senesinde Çin’de gerçekleşmesi düşünülen bir operasyonla kafası yeni vücuduna kavuşacak. Bu oldukça tehlikeli operasyonu yapacak olan iki cerrah Sergio Canavero ve Dr. Xioping Ren, operasyonda hangi yöntemleri kullanacakları ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulundular.

 

dunyanin-ilk-kafa-nakli-operasyonu-1

HEAVEN (kafa anastamoz girişimi) ve GEMİNİ (omurilik kordon kaynaşması) yöntemlerini uygulayacaklarını iade eden cerrahlar, GEMİNİ yöntemiyle sinirler ve hücrelerdeki hasarı en aza indirmek, oksijen yetersizliği nedeniyle beyin ölümünü gibi durumların olmaması ve nakil sırasında oluşacak acıyı önlemek istediklerini açıkladılar.

Hayati derecede önemli bir 30 dakika
İnsan beyni, oksijen olmaksızın maksimum 7 dakika işlevini devam ettirebiliyor. Bu nedenle de ameliyat esnasında beden ısısı düşürülecek ve hücrelerin oksijen yetersizliği nedeniyle ölmesinin önüne geçilecek. Canavero, vücuttan ayrılan kafanın donörün vücuduna eklenip kan akışının sağlanabilmesi için en az 30 dakikaya zamana ihtiyaçları olduğunu ifade etti.