Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA, elinde bulundurduğu çok sayıda bilimsel patenti halkın kullanımına açtı. Topluma açık duruma getirilen patentler arzu eden herkes tarafından ücretsiz kullanılacak.

Süpriz bir kararla Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) geçtiğimiz senelerde geliştirdiği ve patentini aldığı birden fazla bilimsel patenti halkın kullanımına açtı. Patentli teknolojileri kullanmak isteyen kişilerin herhangi bir ücret ödemesi veya lisans sözleşmesi gibi prosedürlerle uğraşması gerekmiyor. Bir diğer önemli konu ise, halka patentli teknolojiler kullanılarak ticari bir ürün üretme veya ticari olarak girişimlerde bulunma konusu ile ilgili herhangi bir kısıtlama getirilmeyecek olması.

NASA’nın Kullanıma Açtığı Patentli Teknolojilere Nasıl Ulaşılabilir?

NASA’nın beklenmedik bir şekilde süpriz yaparak halkın kullanımına açtığı patentli teknolojiler tabii ki defa olan bir şey değil. Geçtiğimiz senelerde de çok sayıda teknolojiyi bu biçimde kamusal kullanıma açan kuruluş, bu sefer 56 yeni patenti halkın kullanımına açmış olmasıyla gündeme geldi.