Bir joystick tarafından kontrol edilmek yerine, insanın hassas hareketlerini taklit edebilmesi için yıllardır üzerinde çalışılan robotların, tehlikeli ortamlarda da insanlara yardımcı olabilecek yeteneklere sahip olması arzu ediliyor.

 

Dünya üzerinde ellerini ve kollarını insan kadar hassas kullanılabilen bir başka canlı bulunmuyor. Bilim insanları ise robotların bu hassasiyet yeteneğine sahip olabilmesi için uzun yıllardır çalışmalarına devam ediyor. Robot dünyasından gelen son habere göre, nükleer enerji santrallerinde açığa çıkan atıkların temizlenmesinde insanlara yardımcı olabilecek çevik parmaklı robotlar üzerinde çalışılıyor.

 

El-benzeri manipülatörler ile uzaktan kontrol edilebilen robotlar, bomba imha gibi insanlar için tehlikeli olan birçok işte kullanılıyor. Ancak robotların yetenekleri, genellikle bir insan tarafından joystick vasıtasıyla kontrol edildikleri için kısıtlı olabiliyor.

 

Londra’da faaliyet gösteren Cambrian Intelligence adlı firmada görevli iki mühendis olan Mika Pera ve Hamid Reza Zaheri bu noktadan yola çıkarak, robotik kollar ve ellerin insan el hareketlerini tam olarak sağlayabildiği bir sistem geliştirdi.

 

Bir video kamera önünde durularak ya da hareketleri yakalayabilen bir eldiven giyerek, istenilen işlemleri yapabilmesi için robota rehberlik yapılıyor. Sistem, robotun birbirine bağlı bir dizi insan hareketini taklit etmesi temeline dayanıyor.

 

 

Mika Pera, “İnsanlar tarafından kontrol edilen robotların hareketleri, ani ve sarsıntılı hareketlerin bir yazılım tarafından düzeltilmeye başladığından beri bir insanınkinden daha akıcı hale geldi. Bu nedenle insanların çalışmasının zor olduğu ortamlarda robotik ellere ihtiyaç var” diyerek sistemin insan hayatı için gerekliliğini vurguladı.