Dünya’da teknoloji denildiğinde akla ilk gelen şirket olan Samsung, Türkiye’de ilk kez yapay zeka projesi ile ilgili adım attı. Gelecek teknolojiler hususunda geniş çaplı bir ARGE çalışması yapan şirket Ankara Üniversitesi‘nin içinde kurulumunu gerçekleştirdiği Samsung Yapay Zeka Laboratuvarı ile beraber Ülkemiz’de de gelecek sunan teknolojilerin gelişmesine destek olacak.

Teknoloji devi Samsung tarafından kurulan Yapay Zeka Laboratuvarı resmi olarak bugün gerçekleştirilen bir törenle faaliyetine başladı. Gerçekleştirilen törene Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yunsoo Cho, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ve Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş katıldı. Ayrıca kurulan bu laboratuvar Kore Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki senelerdir süren yakın ilişkinin de bir simgesi haline geldi, öyle ki Türkiye de bir ülkeden doğan çok uluslu firmaların bu tür girişimlerde bulunması Türkiye’nin gelişiminde de oldukça anlam ifade ediyor.

Açılışı yapılan laboratuvardaki bütün ürünleri ve ekipmanları temin eden Samsung Electronics Türkiye bu gelişmiş laboratuvarda ünversiteli öğrencilerin yeteneklerini olgunlaştırmayı, laboratuvar ortamında pratik bilgiler edinmelerini ve Yapay Zeka bölümünde kendilerini daha ileri seviyeye taşımalarını hedefliyor.

Yapay Zeka konusundaki dersler neticesinde öğrencileri başarılı bir geleceğe hazırlayacak olan bu gelişmiş laboratuvar öğrencilere geleceğin teknolojileri ile ilgili çalışmalar yapabilecekleri bir platform imkanı yaratacak. Laboratuvardan 20’nin üzerinde akademik personel ve asistan ile 600’ü lisans, 100’ü lisansüstü olmak üzere 700 öğrenci faydalanabilecek.