Her geçen gün piyasaya yeni bir akıllı telefon ya da tabletin çıktığı teknoloji dünyasında, cihazların özellikleri arasında en az gelişme kaydedenin pil ömrü olduğunu hepimiz biliyoruz. Bilim insanları taşınabilir cihazlarda kullanılan lityum-iyon pillerin ömürlerini artırabilmek için hiç durmadan araştırma ve çalışma yapıyor. Ve nihayet pil ömrü konusunda umut olabilecek sonuçları olan bir çalışmaya imza atıldı.

 

Bilim insanları hali hazırda birçok teknolojik cihazda kullanılan lityum-iyon bataryaların ömrünü yıllara çıkartabilecek bir keşif yaptı. Bu keşif sayesinde lityum-iyon bataryalarda gerilme dayanıklılığı artırılmış nanoteller kullanılacak ve kendi kendine ömrünü yenileyebilen bataryalar üretilebilecek.

 

Kaliforniya Üniversitesi’nde görevli akademisyenler tarafından yürütülen çalışmada, bataryalarda insan saçından 625 bin kat daha ince olan nanoteller kullanılarak, elektronların batarya içindeki depolanma alanının artırılabileceği ve iletkenliğin artması nedeniyle transfer işleminin çok daha hızlı gerçekleşebileceği keşfedildi.

 

Nanotellerin tek dezavantajı olan kırılganlıklarına da müthiş bir çözüm bulundu. İnceliklerinden dolayı oldukça kırılgan olan nanoteller, gerilme dayanıklılığının artırılması için altın ile kaplandı.

 

Bu keşif sayesinde akıllı telefon, tablet ve diğer mobil cihazlarda kullanılan lityum-iyon bataryaların ömürlerinin insan ömrüne yakında bir seviyeye ulaşabileceği düşünülüyor.