Merhaba arkadaşlar ben halen bekar bir bireyim ve evlendiğimde ilk çocuğumun kız ikinci çocuğumun erkek olmasını istiyorum bu konu sizlere biraz ters gelebilir ama bana mantıklı gelmeye başladı. Zira teknoloji ve tıpın geliştiği bir dönemde bunun mümkün kılınmasını istiyorum. Ancak kanunlar buna ne derece izin veriyor bilmiyorum sırf cinsiyet seçimi için kıbrıs tüp bebek yapmak mantıklımı acaba diye babama sorduğumda babam tamamen bu konuya karşı çıktı, öyle şey mi olur bir çocuk olacaksa sağlıklı hayırlısı olmalı dedi.

Bende tabiki ilerde doğacak çocuklarımın sağlıklı olmasını istiyorum ama ilk çocuğum neden kız olmasın bu konuyu biraz araştırayım dediğimde karşıma çıkan kıbrıs tüp bebek firması http://www.dogustupbebek.com/ adresinde yumurta donasyonu ve embriyo donasyonu konularının da olduğunu gördüm. Merakımdan olacak ki bu konuları araştırmaya başladım. Tabi bu arada babamdan yediğim lafların haddi hesabı kalmadı tüp bebek mantıklı değilmiş sadece bebek yapmak isteyip daha zor olan aileler yapmalıymış sağlıklı bireyler Allah ne nasip ettiyse onunla yetinmeliymiş. Tabi babam da haklı ancak ben yinede bu konuyu dini olarak bir hocaya soracağım ve size o zaman tekrardan bilgi vereceğim. Gelelim  embriyo donasyonu olayına.

 

Embriyo donasyonu nedir ?

 

Embriyoyu biyoloji dersinden hatılarsınız belki en küçük canlıdır yanin sperm ve yumurtanın döllenmesinden sonra oluşan en küçük canlıdır. Embriyo donasyonu tüp bebekde en son tercih edilen yöntemlerden birisi olsada çocuk sahibi olmak isteyen anne ve baba için gayet mantıklı bir çözümdür.

Yumurta donasyonu nedir ?

 

Eğer annede yumurta hücresi tamamen yoksa bu işlem uygulanır ve dönörden alınan yumurtalar babanın spermleri ile döllenip anne rahmine yerleştirilir. Yumurta donasyonu tamamen yumurta hücresi olmadığında kullanılan bir yöntemdir.

 

Temennim benim ve eşimin sağlıklı çocukları olması yönünde tabi her ne kadar kızım olmasını istesemde sanırım babamın sözünü dinleyeceğim, ancak eşime bu konuyu açmaktan geri kalmayacağım eğer oda benim gibi düşünüyorsa bu çözümü değerlendirebiliriz. Allah herkese çocuk sahibi olmayı nasip etsin inşallah.