İç Anadolu bölgesinde yer alan yegâne turizm merkezleri arasında en dikkat çekici olanı Kapadokya muhteşem hikâyesi, tarihi yerleşim yerleri, tüm dünyanın ilgi odağı olan peri bacaları ile herkesin mutlaka gezip görmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Kapadokya’nın Tarihçesi

“Güzel Atlar Ülkesi” anlamına da gelen bir kelime olan Kapadokya, bugünden 60 milyon yıl önce Erciyes, Hasandağ ve Güllüdağ tarafından püskürtülen lavların ve küllerin birikmesi ile oluşan yumuşak tabakaların üzerinden geçen milyonlarca yıl sonunda yağmur suyu ve rüzgâr ile aşındırılması sonucunda ortaya çıkan bir yerleşim birimidir. Ticaret açısından büyük önem taşıyan İpek Yolu’nun da güzergâhı üzerinde yer alan Kapadokya, tarihi kiliseleri, Ürgüp – Göreme gibi turistik yerleri, mağara otelleri ve evleri ile de mutlaka gezip görülmesi yerler arasında bulunmaktadır.

Kapadokya ve Çevresinde Mutlaka Gezilip Görülmesi Gereken Yerler

Kapadokya’nın merkezinde ve çevresinde yer alan ören yerleri mutlaka gezilip görülmesi gereken yerler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Kapadokya yakınlarında yer alan Ihlara vadisi de gezilip görülecek yerler arasında yer almakta, ancak Ihlara vadisi dışında Uçhisar Kalesi, Göreme Açık Hava Müzesi, Çavuşin Köyü, Paşabağı, Devrent Vadisi ve peri bacaları da ziyaret edilmektedir. Çömlek yapmanın merkezi olarak da bilinen Kapadokya’da gezilecek yerler arasında mutlaka bir çömlek yapım merkezi de yer almalıdır. Şarap üreticiliğinin en başarılı yerlerinden biri olan Kapadokya, aynı zamanda şarap tadım merkezleri ile de gündemde kalmaktadır.

Kapadokya Balon Turları

Kapadokya denilince akla ilk gelen şeylerin başında yer alan balon turları, pek çok alternatif seçeneği ile onlarca firma tarafından düzenlenmekte ve hem romantik hem eğlenceli bir organizasyon olması sebebiyle tercih edilmektedir. Konaklanan yerden servislerle alınması ile başlanan Kapadokya balon turları uçuşun başlanacağı alana gelinmesi ile devam eder ve tüm hazırlıkların tamamlanmasının ardından güneşin doğmaya başlaması ile balon havalanır. Uzman pilotların kullandığı balonlar rüzgârların ve hava akımlarının da etkisi kullanılarak iniş alanına doğru yol alırken yaklaşık olarak 20 km yol kat ederler ve bu esnada tüm Kapadokya ayaklarınızın altına serilerek tüm güzelliği ile balon turuna katılanları büyüler. Balonun inmesi ve iniş alanında yapılan ikramlarla sonlandırılan balon turu, çocuklu veya çocuksuz aileler tarafından da gönül rahatlığı ile tercih edilebilmektedir. Kapadokya hakkında bütün aktiviteler konusunda en detaylı bilgiyi http://www.balonturlarikapadokya.com adresinden takip edebilirsiniz.